2015 m. lapkričio 29 d., sekmadienis

Šokiruoti net visko matę medikai: sidras moksleiviui suėdė kepenis


© Shutterstock nuotr.

Su alkoholio poveikiu susiduriantys medikai teigia jau nebesistebiantys 20-25 metų pacientais, mirštančiais nuo kepenų cirozės.

Tačiau kai paskutinė kepenų cirozės stadija diagnozuojama dar moksleiviui, tai sukrečia net daug mačiusius specialistus. Pats 18-metis, daug metų vartojęs, regis, visiškai „nekaltą“ gėrimą – sidrą – taip pat nesitikėjo tokios baigties.

Pačiame gražiausiame žmogaus amžiuje – gyvenimo saulėlydis
 
Lietuvos provincijoje išaugęs jaunuolis dėl tos pačios priežasties yra netekęs mamos. Prieš metus ji taip pat mirė nuo alkoholio sukeltos kepenų cirozės. Taigi alkoholis šeimoje buvo kasdienybė, šeimos gyvenimo būdą perėmė ir jis. Šaltinių teigimu, su alkoholiu jis pažįstamas nuo šešerių metų – gerdavo kartu su motina, kuri nesiskyrė su alkoholiu net tada, kai laukėsi sūnaus. 
 
Pagrindinis vaikino gėrimas buvo sidras, nors greičiausiai neatsisakydavo ir stipresnių gėrimų. Alkoholį jis vartojo kasdien ir dideliais kiekiais. Galiausiai atėjo riba, kai pernai jam prireikė medikų pagalbos. Vaikino kūnas pagelto. Šiuo metu medikai jam gali padėti tik švelnindami simptomus, tačiau įvykę kepenų pokyčiai – negrįžtami. Jaunuolis jaučia didelį bendrą silpnumą, kenčia nuo tinimų liemens srityje ir kojose, nevaikšto.

Kiek 18-mečio kepenys dar funkcionuos – niekas negali pasakyti. Šiuo atveju net mėnuo gali būti daug. Pats vaikinas, šaltinių teigimu, yra sąmoningas. Jam nupasakota jo situacija: gydytojai neslepia, kad tikimybė išgyti lygi nuliui. Tačiau priimti tokią informaciją, suprantama, sudėtinga, ypač jaunam žmogui, todėl jo reakcijos nėra adekvačios. Jis atsisako valgyti pagal jo ligą subalansuotą maistą, gerti vaistus. Vaikinas vis dar tikisi būklės pagerėjimo, neįsisąmonina savo būklės tragiškumo, mąsto kokius gėrimus dar galės vartoti, kai išeis iš ligoninės. 
 
Esant dideliems kepenų pažeidimams, žmogus, kamuojamas įvairiausių nemalonių simptomų, gali išgyventi vos keletą mėnesių. Jei jis nesilaiko medikų rekomendacijų nevartoti alkoholio, mirtis ateina dar greičiau.

Jauniems žmonėms tenka svarstyti ne apie išgijimą, bet kiek liko gyventi
 
Alkoholis iš visų žmogaus organų pirmiausiai pažeidžia kepenis. Mat alkoholio koncentraciją organizme lemia išgertas jo kiekis, o išgeriama jo, ypač sidro, tikrai daug. Be to, šiame gėrime yra kitų kenksmingų medžiagų – dažiklių ir konservantų. Visa tai sudėjus, jaunas žmogus gauna pakankamą kiekį kenksmingų sveikatai medžiagų, kurios ilgainiui negrįžtamai pakenkia organizmo funkcijas. 
 
Pasak Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūmių apsinuodijimų skyriaus vedėjos Sigitos Goštautaitės, sidras yra tokio pat stiprumo, kaip alus. Juk tai tas pats alkoholis ir viskas priklauso nuo išgeriamo jo kiekio. 
 
„Tenka susidurti su žmonėmis, kurie per dieną išgeria iki 5 litrų sidro. Tiesiog gurkšnoja jį po truputį, dėl to nuolat jaučiasi šiek tiek apsvaigę ar euforijoje. Kai pakliūna pas mus, jau linksma nebūna. Nors kepenis alkoholis suėda ne iš karto, reikia keleto metų stabilaus vartojimo, mes matome tikrai daug įvairaus amžiaus pacientų, kurių komplikacijas sukėlė silpnieji gėrimai, tarp jų ir sidras. Didžiausia sidro bėda, kad jo poveikis kaupiamasis. Iki komos paprastai apsinuodijama nuo stiprių gėrimų, o nuo sidro tiesiog nejučia vystosi priklausomybė. Labai dažnai jaunimas pradeda nuo sidro, o po to pereina prie stipresnių gėrimų. Reikia žinoti, kad sidras – ne limonadas, nors dažnai pateikiamas būtent taip. Alus, sidras – taip pat jau labai priklausomų žmonių gėrimas, kurie stipresniam alkoholiui nebesukrapšto pinigų. Be to, su silpnaisiais gėrimais susijusi trečioji alkoholizmo stadija. Vystantis alkoholizmui, iš pradžių didėja tolerancija alkoholiui, žmogus gali išgerti vis daugiau, tačiau paskutinėje stadijoje ši tolerancija vėl ima mažėti, kadangi trinka kepenų veikla. Taigi žmogui užtenka mažesnių alkoholio kiekių ir jis vėl pereina prie silpnesnių gėrimų“, - aiškino medikė. 
 
Į S. Goštautaitės vadovaujamą skyrių pacientai patenka jau dėl kepenų cirozės komplikacijų. Neretai komplikacijos būna tokios rimtos, kad žmonėms tenka svarstyti ne apie išgijimą, bet kiek liko gyventi. Jei nustatomas paskutinė kepenų cirozės stadija, pusė ligonių miršta per metus. 
 
Kepenų cirozė – lėtinė kepenų liga, kurios metu nyksta normali kepenų struktūra ir vystosi jų nepakankamumas. Kepenų cirozė dažniausiai būna besimptomė, klinikiniai simptomai atsiranda tik prasidėjus komplikacijoms (sutrikus normaliai kraujotakai per kepenis). Ji skirstoma į 4 stadijas. Pirmos ir antros stadijos mirštamumas siekia 1-3,4 proc., trečios ir ketvirtos – 20-57 proc.

Mergina dėl pinigų sidrui sumušdavo močiutę

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas Robertas Badaras teigė susidūręs su ne vienu jaunu žmogumi, mirštančiu nuo alkoholio paveiktų kepenų cirozės. 
 
„Mačiau devyniolikmečius – tikrai ne vieną ir ne du, ir ne tik vyriškos lyties. Vienai savo pacientei, jaunai merginai, vis sakydavau: „Bet tu gi mirsi, jei nesiliausi“. O ji: „Aš tik sidrą geriu“. Ta mergaitė taip ir numirė tikėdama, kad sidras praktiškai ne alkoholis. O močiutė nieko negalėjo padaryti – mergina ją primušdavo, atimdavo jos pensiją ir gerdavo sidrą. Apie priklausomybės pripažinimą tokiais atvejais paprastai nėra nė kalbos – kai žmogus pradeda gerti nuo 10-12 metų, neturi jokių galimybių suvokti problemą, nes smegenys neišsivysčiusios tiek, kad galėtų atlikti tokią refleksiją. Paprastai tai žmonės, kurių šeimose buvo keista tolerancija alkoholiui, vaikai net buvo skatinami gerti. Esu girdėjęs ne vieną pasakymą, kad su tėvu gėrė nuo aštuonerių. Taigi vyras vis dėlto! Tokius tėvus reikėtų kuo greičiau atriboti nuo vaikų – tai vaiko teisių apsaugos tarnybų reikalas. Deja, tokių žmonių yra.
 
Gulėjo pas mus ne kartą kitas jaunas vyras. Jam daug kartų buvo pasakyta, kad gerti negalima, tačiau jo mama, net kai jis jau nebegalėjo vaikščioti, nešiojo jam alkoholį: „Taigi, daktare, indus (kraujagysles) reikia praplėsti. Tai ką man daryti?“ Jai gydytojų nuomonė yra visiškas nulis: nesvarbu, kad gerti negalima, bet gerti reikia, nes reikia praplėsti kraujagysles. Žmogus su tokiu savo tvirtu įsitikinimu nužudė savo vaiką“, - pasakojo klinikinis toksikologas. 
 
Pasak jo, didžiausias silpno alkoholinio gėrimo pavojus, kad niekas neįžvelgia jo pavojų, nors tai lygiai toks pats alkoholis, kaip ir visi kiti. Alkoholis matuojamas pagal gryno alkoholio kiekį jame, o jo ten visai nemažai, tikrai ne mažiau nei aluje. Dėl to nėra ir jokių specifinių sidro sukeltų pakenkimų. Jie tokie patys, kaip ir nuo bet kokio kitokio alkoholio – ar tai būtų vynas, ar konjakas, ar odekolonas. 
 
 „Turiu pažįstamą, kuris tikrai nėra beprotis, bet savo paaugliams vaikams pirko sidrą, įsivaizduodamas, kad tai limonadas. Vaikai, aišku, džiaugėsi, bet kai jis suprato, ką jie geria, labai pyko. Taigi viskas prasideda nuo smagumo, bet kai jie atsiduria pas mus, smagumo dažniausiai jau būna mažai. Jauni žmonės čia atsiduria su kasos, kepenų, smegenų pakitimais. Vienintelis privalumas, kad kai jau yra išeičių stadija, kinta suvokimas, vystosi encefalopatija, kitaip tariant, Dievulis prieš galą atima žmogui protą ir jis nebesuvokia savo būties baisumo. Atvirkščiai, dažniausiai jam viskas yra gerai. Guli žmogus su pilvu, tarsi 18-tą mėnesį būtų nėščias, visas geltonas, rankytės plonos, išsekęs, tačiau stebisi: „O ko jūs jaudinatės, daktare? Kame problema?“ Adekvačios reakcijos nebėra ir šiam gyvenime nebebus“, - teigė R. Badaras.
 
Beje, pagal užsienio mokslininkų sudarytą klasifikaciją, sidras su kitais silpnaisiais gėrimasi pagal pavojingumą užima antrą vietą ir seka iškart po alaus. Pasak mokslininkų silpnieji gėrimai ypač pavojingi todėl, kad yra saldūs. Deja, juos dažniausiai vartoja paaugliai, kurie dar iš viso neturėtų „pažinti“ alkoholio skonio. Dar blogiau, jei juose yra kofeino, kuris „maskuoja“ girtumą, todėl žmogus atrodo sau blaivesnis nei yra iš tikrųjų.
  
www.delfi.lt/sveikata/sveikatos-naujienos/sokiruoti-net-visko-mate-medikai-sidras-moksleiviui-suede-kepenis.d?id=63755238

2015 m. lapkričio 15 d., sekmadienis

Slaptas planas: Žemėje privalo likti tik milijardas žmonių


Trijų šimtų komitetas
Praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje Trijų šimtų komitetas užsakė labai svarbų mokslinį darbą. Šio darbo duomenys buvo pritrenkiantys. Paaiškėjo, kad gamtiniai ištekliai yra riboti. Komfortiškam gyvenimui trečiajame tūkstantmetyje visiems žemės žmonėms neužteks gamtinių išteklių. Gamtinių resursų pakaks tik vienam milijardui žmonių. Trijų šimtų komitetas suformulavo „Auksinio milijardo“ teoriją. Nuo 1970 iki 2070 metų žemėje turi likti ne daugiau kaip vienas milijardas žmonių. Likusieji penki su puse milijardo turi būti sunaikinti.

Kas pateko į tą auksinį milijardą? Tai JAV, Kanada, Vakarų Europa, Izraelis ir Japonija. Trijų šimtų komitetas įgyvendina globalinę žemės gyventojų naikinimo programą. 1970 metais Afriką nežinia iš kur užpuolė AIDS. Dabar apie 40% Afrikiečių užsikrėtę. Afriką jie sunaikins AIDS ir badu. Šiaurės tautas jie nusprendė sunaikinti alkoholiu, tabaku, narkotikais ir tvirkinimu. O musulmoniškas tautas, kurios nepasiduoda nei alkoholiui, nei tvirkinimui, jie nusprendė naikinti tiesioginiu karu.

300 komiteto (Pasaulinės vyriausybės) planai:

1. Pramonė ir atominė energetika turi būti sunaikinta. (Tai jau ir vyksta. Lietuvos ir Slovakijos stojimo į ES sąlygose – atominių jėgainių uždarymas. Uždarinėjamos AE ir kitose Europos šalyse.)

2. Maisto produktų gamyba bus griežtai kontroliuojama. (Tai jau vyksta. ES išmokos atsiskantiems ūkininkavimo, griežtos kvotos žemės ūkio ir kitai produkcijai)

3. Didelių miestų gyventojai bus priverstinai iškeldinti į regionines teritorijas.

4. Didžiųjų miestų gyventojų skaičius negalės viršyti numatyto skaičiaus.

5. Eutanazija bus privaloma mirtinai sergantiems ir senukams. (Žiniasklaidoje eutanazijos tema ir propaganda pradeda įsibėgėti)

6. Iki 2050 metų Žemės gyventojų skaičius turi būti sumažintas 4 milijardais. Šio tikslo bus siekiama sukeliant vidutinio intensyvumo karus, organizuojant mirtinų ligų epidemijas ir badą. (Tai jau vyksta. Per pastaruosius 15 metų lokalūs kariniai konfliktai Balkanuose, Artimuosiuose ir Vidurio Rytuose, Kaukaze bei pilietiniai karai Afrikoje nusinešė tūkstančius gyvybių. Afrika badauja ir nesiįmama jokių priemonių badui įveikti. AIDS, Ebola virusas, paukščių gripas, kurių sukėlėjų prigimtis mokslininkams atrodo dirbtinė kol kas neįveikiami.)

7. Kartas nuo karto bus dirbtinai sukeliamas maisto, energetikos, vandens ir medikamentų deficitas, kad visuomenė suprastų, kad jos egzistavimas priklausomas nuo Pasaulinės Vyriausybės. (Tai jau vyksta. Finansų krizė, dujų tiekimo Europai sutrikimai)

8. Bus uždrausta bet kokių bankų veikla, išskyrus Tarptautinio Valiutos Fondo ir Pasaulio Rekonstrukcijos banko veiklą.

9. Bus eskaluojama įtampa ir konfliktai tarp tautų. Žydai su arabais, įvairių Afrikos genčių tarpusavio pjautynės. Joms leis kariauti su JTO ir NATO priežiūra. Tokia pat taktika bus taikoma Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Tokie savižudiški karai bus organizuojami kol Pasaulinė Vyriausybė atvirai ateis į valdžią.

http://anomalija.lt/2012/04/slaptas-planas-zemeje-privalo-likti-tik-milijardas-zmoniu/

2015 m. spalio 27 d., antradienis

165 maisto produktai su GMO, kuriais Lietuvoje leidžiama prekiauti



Susirūpinimas dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) naudojimo maisto pramonėje iššaukia įvairias reakcijas. Dalis pirkėjų net nenutuokia, kad jų perkamuose maisto produktuose yra GMO. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ramina, kad GMO tam tikruose produktuose yra leistini, jų poveikis sveikatai kruopščiai ištirtas mokslininkų laboratorijose, todėl pavojaus jie žmogui nekelia.

Nuo GMO gaišta tarakonai, žiurkės tampa nevaisingos
 
Skaitytoja Ligita savo laiške rašo esanti pasipiktinusi, kaip galima prekiauti GMO produktais. „Tai baisi paslėpta griaunamoji jėga, kurios padariniai žmonijai gali būti fatališki, - taip apie GMO rašo Ligita. - Pribloškė, kad tarakonai, gyvenantys žemėje tūkstančius metų, nuo modifikuotų sojos produktų gaišta... Žiurkės susilaukia labai silpnų palikuonių, kurių 80 procentų nesulaukia brandos, o tie, kurie susirgo, negalėjo susilaukti palikuonių - buvo visiškai nevaisingi. Ką gi, pensininkai, taupumo sumetimais perkantys gaminius pigesnius, turinčius GMO produktus, nepakeis Lietuvos demografinės padėties, tačiau taupo ir studentai“.
 
Toliau skaitytoja savo laiške vardija produktus, kuriais prekiaujama Lietuvos rinkoje ir kurie savo sudėtyje turi GMO. Tarp šių produktų patenka ne tik šokoladai, bet ir sausainiai, tepami valgomi šokoladiniai ir riešutų kremai. Sąraše itin daug aliejų rūšių – net 22. Taip pat 6 rūšių margarinai, 2 pavadinimų majonezai ir maisto papildai, sausa bulvių košė ir greito paruošimo makaronai.

Vykdo griežtą kontrolę, pažeidimų nėra daug
 
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) savo tinklapyje yra viešai patalpinusi ištisą sąrašą parduotuvių lentynose leistinų prekiauti produktų, kurių sudėtyje genetiškai modifikuotų organizmų kiekis viršija 0,9 proc.

Tarnybos atstovai atkreipia dėmesį, kad ant visų sąraše esančių produktų pakuočių turi būti žymima, kad juos pagaminti naudoti GMO. Ji tikina atliekanti griežtą kontrolę, kad šių reikalavimų būtų laikomasi ir į rinką nepatektų nesaugūs produktai. VMVT vykdo GMM kontrolę visuose gamybos, perdirbimo ir platinimo etapuose. Didelis dėmesys skiriamas produkcija iš trečiųjų šalių. Pernai tarnyba sako atlikusi per 8 600 patikrinimų. Jų metu patikrintos 618 negyvūninių ir 431 gyvūninių maisto produktų gamybos įmonės, 2 082 viešojo maitinimo įmonės bei 5 499 prekybos įmonės. Kontrolės metu buvo nustatyta tik 11 pažeidimų atvejų. Visi pažeidimai buvo dėl maisto gamyboje naudoto aliejaus, pagaminto iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių, apie tai nenurodant ženklinimo dokumentuose.

Dėl genetinės modifikacijos atidžiai tikrinamas ir į Lietuvą importuojamas maistas. Nuo metų pradžios buvo atrinkti 107 importuojamų maisto produktų (šokoladinių saldainių, šokoladų, miltinių konditerijos gaminių, sojos, kukurūzų, ryžių, bulvių, makaronų, maisto papildų) mėginiai genetinei modifikacijai nustatyti. 
Į rinką neleista tiekti per 40 t nepaženklintų genetiškai modifikuotų maisto produktų, importuojamų iš trečiųjų šalių. Visi sulaikyti produktai – Turkijoje pagaminti saldumynai, kuriuos buvo uždrausta realizuoti Lietuvos rinkoje, jie grąžinti importuotojams perženklinti.

Pavojaus sveikatai nekelia?

Maisto ir ne maisto produktus, kuriuose leidžiama naudoti GMO, reglamentuoja Europos Sąjunga (ES). GMO leidžiama išleisti į rinką tik po to, kai jie patikrinami aukščiausių standartų saugos testais, jiems yra išduotas leidimas ir laikomasi atitinkamų leidimo išdavimo sąlygų.
VMVT Genų inžinerijos būdu sukurti maisto produktai ir pašarai yra vieni labiausiai tiriamų produktų ES. Vertindami saugą ir keliamą riziką, specialistai vadovaujasi griežtesniais reikalavimais, nei keliamais tradiciniam maistui. Tiriama ir analizuojama produktų sudėtis, juose esančių alergenų ir toksinų kiekiai, atliekami ilgalaikiai stebėjimai, kaip žmogaus organizmas pasisavina tokį maistą ir kt. ES valstybėse naujų genetiškai modifikuotų augalų veislių įteisinimo ir patvirtinimo procedūros vykdomos ne vienerius metus. Mokslininkai, ekspertai atlieka rizikos vertinimo bandymus, kol įsitikina, jog šie produktai saugūs žmonių sveikatai.

----------------------------------------------
 
Genetiškai modifikuotų maisto produktų sąrašas
Vartotojų ir maisto pramonės atstovų patogumui, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nuolat atnaujina ir tikslina Lietuvos rinkoje esančių maisto produktų, kurių sudėtyje yra GMO, sąrašą. Šiuo metu mūsų prekybos tinkluose galima rasti:

- 19 pavadinimų genetiškai modifikuotų augalinių aliejų, pagamintų iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių arba kurių sudėtyje yra aliejaus, pagaminto iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių (Tautas, Grace, Jasmine, Brolio, Optima, Omili, Sodžiaus, Augalinis aliejus, Oilio, Perla, Tėviškės, Caroli, Cento, Kooperacijos aruodai, Kolumbo, Virtuosso, Olira,, Extra line, Aruodas);

- 47 pavadinimų saldumynų, kurių sudėtyje yra genetiškai modifikuotų sojų produktų (šokoladiniai kiaušiniai su siurprizu ANI, ANL Heros, ToyToy, Dino, Turto, ANL Hanny, Elvan, ANL MyChick, ANL Space, ANL Formula, Jungle, Focus, saldainiai su žaisliuku Chik&Duck, saldainiai Truffle su pūstų ryžių ir braškių, lazdyno riešutų kremo ir karamelės įdarais, korėtoji saldžioji plytelė Schock, Safari, Chocair, dražė su kakava, sukramtomi saldainiai Toffix su vaisiniu įdaru, saldainiai Extrime braškių, riešutų, kokoso skonio, saldainiai PrestijNapolitan, šokoladiniai saldainiai su ryžių trapučiais Olivija, šokoladiniai saldainiai Tvist, Volcanocaramel, Wonderfull, DreamCoconut, ExtraPrinch, Miško voveraitė, Vakaro premjera, Pralito, Vaikiška karuselė, Kara-Kum-Lasošči, Haloween, saldainiai Kvapusis Renklodas, FruttyMidi, Žvaigždėtas vakaras, Miško ramunėlė, NurtatCocoline, ElvanPrestij, vafliaiGaflet, Toffix, Express, sausainiai su pertepimu PrensStrawbery, pieniškas, juodasis desertinis, korėtasis šokoladas Poltava, šokoladinis kremas Nutcity);

- 99 pavadinimų kulinarinių gaminių, kurių gamybai naudojamas aliejus, pagamintas iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių – kepta duona su česnaku, kepta duona su sūriu ir majonezu, mini varškės spurgos, puošti žagarėliai, varškės spurgos, čeburekai su mėsa, spurgos su daržovėmis, spurgos su mėsos įdaru, spurgos su džemu, bandelės su kumpiu, bandelės su šokoladu, kepti pyragėliai su grybais, beliašai, čeburekai, kibinai, „Kijevo“ kotletai, kotletai: „Jūratė“, „Astra“, lietiniai su džemu, lietiniai su varške, su faršu, lietiniai su vištienos krūtinėle, su džemu, su plikytu kremu, vištienos blynai, kepta vištienos filė, vištienos vėrinukai, vištienos kepenėlių kepsneliai, pievagrybiai su žiediniais kopūstais, vištienos kotletukai su džiovintomis slyvomis ir abrikosais, kalakutienos maltiniai, kiaulienos šniceliai, kepti karbonadai, naminiai balandėliai, rauginti kopūstai su dešrelėmis, egzotiškas kepsnys, įdaryti baklažanai, pakepinta kiauliena su svogūnais, užkepėlė „Mano mėgstamiausia“, keptos kepenėlės, fermentinio sūrio kepsnys, kepsnys „Kelmas“, netikras zuikis, „Šeduvos“ muštinis, maltinukas su sūriu, bulviniai laiveliai: su faršu, su daržovėmis, lazanija, plovas, krabų lazdelės tešloje, žemaitiški blynai, tinginio cepelinai, bulvių plokštainis, vėdarai, salotos su špinatais, aštriosios morkų salotos, brokolių ir žiedinių kopūstų salotos, Pekino kopūstų, pupelių salotos, burokėlių salotos, krabų salotos su ryžiais, kaimiškos silkių salotos, morkų kopūstų salotos, brokolių ir žiedinių kopūstų salotos, gaivinančios salotos, egzotiškos salotos, lęšių salotos, salotos su rūkytomis kiaulių ausimis, salotos „Vasarėlė“, „Itališkos“, „Gaiva“, „Ruduo“, „Pavasarinės“, „Gardžiosios“, „Svaja“, salotos prie alaus, „Meksikietiškos“ salotos, šviežių daržovių salotos „Sveikuolių“, pupelių salotos su pievagrybiais, vištienos salotos su ryžiais, silkių salotos „Egzotika“, marinuota silkė su svogūnais, silkė su majonezu ir pievagrybiais, žirniai su rūkytomis ausimis, kepta jūros lydeka, jūros lydekos filė tešloje, tuno salotos, krevečių salotos su makaronais, tradicinis kiaulienos šašlykas.
Šis genetiškai modifikuotų maisto produktų sąrašas nuolat keičiasi, nes gamintojai sukuria vis naujų maisto produktų ar patiekalų, kurių sudėtyje naudojamos genetiškai modifikuotos žaliavos ar produktai. Šiame sąraše nurodyti kulinariniai gaminiai, priklausomai nuo gamintojo receptūrų, gali būti pagaminti ir nenaudojant genetiškai modifikuotų žaliavų, net jei jų pavadinimai yra vienodi. Perkant kulinarinius gaminius būtina skaityti produktų etiketes, jeigu kulinariniuose gaminiuose buvo naudojami ingredientai, pagaminti iš genetiškai modifikuotų organizmų, tokių maisto produktų sudėtyje turi būti aiškiai žodžiais nurodyta, pavyzdžiui, „Sojų aliejus, pagamintas iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių“.

http://vmvt.lt/lt/maisto.sauga.ir.kokybe/genetiskai.modifikuotas.maistas/genetiskai.modifikuotu.maisto.produktu.sarasas/

http://grynas.delfi.lt/aplinka/165-maisto-produktai-su-gmo-kuriais-lietuvoje-leidziama-prekiauti.d?id=60774173

2015 m. spalio 18 d., sekmadienis

Mokytojos dukra – atvirai apie mamos darbą: kiek daug jums nėra sakoma


Kiekvieną kartą akimis prabėgant per straipsnių antraštes, iš jų bent kelio būna susijusios su mokytojais, kokie jie seni ir nesupranta jaunimo. Nesuvaldau smalsumo ir perskaitau. O vėliau gailiuosi, nes pykstu ant tų, kurie parašė: kaip jie drįsta taip kalbėti? Todėl panorau ir aš išreikšti savo nuomonę šiuo klausimu. 
 
Visiems mums buvo pažįstamas mokyklos suolas, visiems teko į galvą kalti aritmetines taisykles ir žinoti, iš kokių kaulų mes sudaryti. Taip, visi mes to mokėmės ar dar vis mokomės, juk visiems po lygiai. Tačiau toli gražu ne visiems tai yra priimtina – kam to mokytis, vis tiek paveldėsiu tėvo verslą. Sveikinu. Tau šiame gyvenime pasisekė. Tačiau yra tokių, kurie neturi turtingų tėvų ir visko siekia savo jėgomis, mokosi, tobulėja. Galų gale, juk visada gera sužinoti kažką naujo, kažko išmokti. Atrodo, koks tikslas yra skaityti vadovėlius, kalti ir taip akivaizdžias tiesas. Juk tai taip neįdomu. Taip, visada buvo gabių mokinių, kuriems viskas, kas parašyta knygose, buvo taip elementaru ir paprasta. Tačiau visada būdavo ir tokių, kuriems nesisekdavo. Jie nemokėjo daugybos lentelės, jie prastai rašė rašinius, jie nežinojo, iš kokių kaulų mes sudaryti. Ir kažkodėl dėl to, kad jie to nemokėjo, kaltinami yra mokytojai.
 
Mano mama mokytoja dirba jau apie 30 metų. Ir jeigu jūs galvojate, kad mokytojams yra, atsiprašant, nusispjaut ant jūsų vaiko, tai jūs labai labai klystate. Yra labai daug dalykų, kuriuos nutylima. Aš nekalbu apie sąsiuvinių taisymą iki vidurnakčio ar daugybę valandų trunkantį pasiruošimą pamokoms. Aš kalbu apie tą kitą žmogiškąją pusę. Aš kalbu apie drebančias jos rankas, kai išdykęs jūsų vaikas parkrenta ant žemės. Aš kalbu apie rūpesčio kupinas akis, kai jūsų vaikas tyliai jai pasako, kad buvo negražiai pavadintas. Apie praleistas valandų valandas su jūsų vaiku, kad jis išmoktų daugybos lentelę. Apie sunkiai iš namų nešamas knygas, kurias ji padeda ant lentynos, kad jūsų vaikas, kuriam nesiseka rašyti rašinėlius, mokytųsi skaitydamas. Apie pakeltą ragelį trečią nakties, kad sužinotų, kad jūsų vaikas serga. Apie nerimo minutes, kai laukia jūsų skambučio, ar jūsų vaikui viskas gerai, nes per pamoką jam pasidarė bloga ir ji išleido jį namo. Apie ašaras akyse, kai jūsų vaikas po pamokų ateina jos apkabinti. Apie švelnumą, kurį kasdien ji atiduoda ir visai nesitiki nieko mainais. Kiek daug jums nėra sakoma... Ir kiek mažai jūs matote. Būti mokytoja nėra darbas. Tai – gyvenimas. Kiekvieno jūsų kaip žmogaus pradžia buvo pamokos, išmoktos mokykloje ne iš vadovėlių, o iš mokytojos akių. Nustokite teisti mokytojas, kad jos neišmokė jūsų vaiko daugybos lentelės, o atsisėskite ir pamokykite jį patys. Nepykite, kad jūsų vaiko ausines atėmė mokytoja, o pabandykite su juo pasikalbėti, kai tos pačios ausinės būna jo ausyse. Aš manau, kad mokytojoms moka per mažai. Nes sudėjus viską, ką jos daro dėl jūsų vaiko, jų atlyginimas yra tik menkutė padėka už tai, kuo mes visi esame dabar. Su pagarba visiems mokytojams.
Anonimas.